C0603C182K4JACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603C182K4JACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 16V U2J 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material :
Ceramic
Height :
870μm
Capacitance :
1800pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
U2J
Tolerance :
±10%
Series :
SMD Auto U2J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Voltage - Rated :
16V
Factory Lead Time :
52 Weeks
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C0603C182K4JACAUTO
SMD Auto U2J 1800pF 16V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)