C0603C182K4JAC7867
Mfr.Part #
C0603C182K4JAC7867
Description
CAP CER 1800PF 16V U2J 0603
Ceramic Capacitors
Height :
870μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Voltage - Rated :
16V
Factory Lead Time :
52 Weeks
Thickness :
863.6μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
U2J
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Series :
SMD Comm U2J
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1800pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
KEMET C0603C182K4JAC7867
SMD Comm U2J 1800pF 16V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)