C0603C182K2RAC7867
Mfr.Part #
C0603C182K2RAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1800PF 200V X7R 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
1.8nF
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
800μm
Package / Case :
Tolerance :
10%
Length :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Height :
800μm
Voltage - Rated DC :
200V
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Dielectric :
X7R
KEMET C0603C182K2RAC7867
1.8nF Ceramic Capacitor 10% 0603