C0603C182J4GAC7867
Mfr.Part #
C0603C182J4GAC7867
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 16V NP0 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Series :
SMD Comm C0G
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1800 pF
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Base Product Number :
C0603C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Status :
Active
Features :
Low ESL
Lead Style :
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
KEMET C0603C182J4GAC7867
SMD Comm C0G 1800 pF 16V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)