C0603C182J2GAC7867
Mfr.Part #
C0603C182J2GAC7867
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 200V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
SMD Comm C0G
Capacitance :
1800pF
Feature :
Low ESL
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
KEMET C0603C182J2GAC7867
SMD Comm C0G 1800pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)