C0603C162G4HACAUTO
Mfr.Part #
C0603C162G4HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0603 1.6NF 16V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
1600pF
Height :
870μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
16V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X8R
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL, High Temperature
Series :
SMD Auto X8R HT150C
KEMET C0603C162G4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 1600pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)