C0603C154K5RACAUTO
Mfr.Part #
C0603C154K5RACAUTO
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Depth :
800μm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Length :
1.6mm
Series :
SMD Auto X7R
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Height :
870μm
Capacitance :
0.15μF
Width :
0.8mm
Multilayer :
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C0603C154K5RACAUTO
SMD Auto X7R 0.15μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)