C0603C154K4RACAUTO
Mfr.Part #
C0603C154K4RACAUTO
Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0603
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Height :
870μm
Depth :
800μm
Surface Mount :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
16V
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Width :
0.8mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
AEC-Q200
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
Series :
SMD Auto X7R
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
1.6mm
HTS Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
0.15μF
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Voltage :
16V
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603C154K4RACAUTO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603 (1608 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Voltage:16V, C0603C154K4RACAUTO pinout, C0603C154K4RACAUTO datasheet PDF, C0603C154K4RACAUTO amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603C154K4RACAUTO ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603C154K4RACAUTO
SMD Auto X7R 0.15μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)