C0603C153M3GEC7411
Mfr.Part #
C0603C153M3GEC7411
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 25V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance :
±20%
Failure Rate :
Length :
1.6 mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
MouseReel
RoHS :
Details
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
ESD SMD Comm C0G
Type :
ESD C0G Dielectric Commercial and Automotive Grade MLCCs
Class :
Class 1
Width :
0.8 mm
Ratings :
Base Product Number :
C0603C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Rated :
25V
Lead Style :
Capacitance :
0.015 µF
Subcategory :
Capacitors
Features :
Low ESL
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Package :
Digi-Reel?
Termination :
Standard
Dielectric :
C0G (NP0)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Applications :
ESD Protection
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product :
General Type MLCCs
Brand :
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
KEMET C0603C153M3GEC7411
ESD SMD Comm C0G 0.015 μF 25V Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)