C0603C153K4JAC7867
Mfr.Part #
C0603C153K4JAC7867
Description
CAP CER 0.015UF 16V U2J 0603
Temperature Coefficient :
U2J
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Voltage - Rated :
16V
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.015µF
Material :
Ceramic
Height :
870μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
SMD Comm U2J
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
863.6μm
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
52 Weeks
KEMET C0603C153K4JAC7867
SMD Comm U2J 0.015μF 16V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)