C0603C153J5REC7867
Mfr.Part #
C0603C153J5REC7867
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
10 Weeks
Surface Mount :
yes
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
50V
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.015µF
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Applications :
ESD Protection
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
ESD SMD Comm X7R
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
KEMET C0603C153J5REC7867
ESD SMD Comm X7R 0.015μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)