C0603C153J5RAC7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603C153J5RAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
SMD Comm X7R
Dielectric :
X7R
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Number of Terminals :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Subcategory :
Capacitors
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Wire Form :
Not Required
KEMET Corporation
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Ratings :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Termination :
Standard
Construction :
Flat
Class :
Class 2
Product Height (mm) :
0.8
Temp Coeff (Dielectric) :
X7R
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Mounting Style :
Surface Mount
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
1.6
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination Style :
Pad
Height :
0.8 mm
Lead Spacing :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Tolerance :
5%
Base Product Number :
C0603C
Product :
General Type MLCCs
Tolerance (+ or -) :
5%
Type :
X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height - Seated (Max) :
Seated Plane Height :
Package / Case :
Voltage :
50VDC
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Product Depth (mm) :
0.8
Features :
HTS Code :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
ECCN (US) :
EAR99
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Mounting :
Surface Mount
Rad Hardened :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1.6 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Temperature Characteristics Code :
Capacitance :
15000PF(pF)
Microwave Application :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size Code :
Packaging :
Tape and Reel
Product Type :
Ceramic Capacitors
Width :
0.8 mm
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Not Required
Applications :
Bypass, Decoupling
Positive Tolerance :
5%
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Lead Style :
Negative Tolerance :
5%
Multilayer :
yes
Capacitance Value :
0.015uF
Case Style :
Ceramic Chip
Dissipation Factor (%) :
2.5
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603C153J5RAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603, Voltage:50VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, C0603C153J5RAC7867 pinout, C0603C153J5RAC7867 datasheet PDF, C0603C153J5RAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603C153J5RAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603C153J5RAC7867
SMD Comm X7R 15000PF(pF) 50V Ceramic Capacitor 5% X7R 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603