C0603C152J4REC7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603C152J4REC7867
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0603 1.5NF 16V X7R 5%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
16V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
ESD Protection
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1500pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
ESD SMD Comm X7R
KEMET C0603C152J4REC7867
ESD SMD Comm X7R 1500pF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)