C0603C152J3GECAUTO
Mfr.Part #
C0603C152J3GECAUTO
Description
CAP CER 1500PF 25V C0G/NP0 0603
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Capacitance :
1500pF
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Surface Mount :
yes
Feature :
Low ESL
Width :
0.8mm
Length :
1.6mm
Series :
ESD SMD Auto C0G
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
0.8mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
25V
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Applications :
Automotive, ESD Protection
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
KEMET C0603C152J3GECAUTO
ESD SMD Auto C0G 1500pF 25V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)