C0603C152G4HACAUTO
Mfr.Part #
C0603C152G4HACAUTO
Description
CAP CER 0603 1.5NF 16V ULTRA STA
Ceramic Capacitors
Height :
870μm
Feature :
Low ESL, High Temperature
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±2%
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Voltage - Rated DC :
16V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Capacitance :
1500pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C0603C152G4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 1500pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)