C0603C132K5JAC7867
Mfr.Part #
C0603C132K5JAC7867
Description
CAP CER 1300PF 50V U2J 0603
Ceramic Capacitors
Material :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Pure Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
870μm
Thickness :
863.6μm
Pbfree Code :
yes
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
52 Weeks
Series :
SMD Comm U2J
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
1300pF
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Temperature Coefficient :
U2J
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Temperature Characteristics Code :
U2J
KEMET C0603C132K5JAC7867
SMD Comm U2J 1300pF 50V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)