C0603C132K4JAC7867
Mfr.Part #
C0603C132K4JAC7867
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1300PF 16V U2J 0603
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
U2J
Material :
Ceramic
Thickness :
863.6μm
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
52 Weeks
Series :
SMD Comm U2J
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Mount :
Surface Mount
Height :
870μm
Capacitance :
1300pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
KEMET C0603C132K4JAC7867
SMD Comm U2J 1300pF 16V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)