C0603C132K1GAC7867
Mfr.Part #
C0603C132K1GAC7867
Description
CAP CER 1300PF 100V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Termination Style :
Pad
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
100V
Base Product Number :
C0603C
Ratings :
Tolerance :
10%
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
ECCN (US) :
EAR99
Voltage :
100Vdc
Dissipation Factor (%) :
0.1
Packaging :
Tape and Reel
Product Length (mm) :
1.6
Product Depth (mm) :
0.8
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Microwave Application :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Failure Rate :
Features :
Low ESL
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Surface Mount, MLCC
Mounting :
Surface Mount
Capacitance Value :
0.0013uF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
SMD Comm C0G
Number of Terminals :
2
Construction :
Flat
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Height (mm) :
0.8
Lead Spacing :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Case Style :
Ceramic Chip
Lead Style :
Capacitance :
1300 pF
Product Status :
Active
Dielectric :
C0G
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603C132K1GAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100Vdc, Package / Case:0603, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, C0603C132K1GAC7867 pinout, C0603C132K1GAC7867 datasheet PDF, C0603C132K1GAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603C132K1GAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603C132K1GAC7867
SMD Comm C0G 1300 pF 100V Ceramic Capacitor 10% C0G, NP0 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603