C0603C130G1GAC7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603C130G1GAC7867
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 13PF 100V NP0 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Series :
SMD Comm C0G
Product Status :
Active
Capacitance :
13 pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
C0603C
Lead Style :
Voltage - Rated :
100V
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Features :
Low ESL
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
KEMET C0603C130G1GAC7867
SMD Comm C0G 13 pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C0603C130G1GAC7867 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G, NP0.
C0603C130G1GAC7867 Features
a size/dimension of 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)