C0603C120D5GAC7867
Mfr.Part #
C0603C120D5GAC7867
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Height :
800μm
Positive Tolerance :
4.1667%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Length :
1.6mm
Depth :
800μm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Width :
0.8mm
Negative Tolerance :
4.1667%
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
-/+30ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
12pF
Dielectric :
C0G
Temperature Characteristics Code :
C0G
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C0603C120D5GAC7867
12pF Ceramic Capacitor -/+30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0603