C0603C112M8HACAUTO
Mfr.Part #
C0603C112M8HACAUTO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0603 1.1NF 10V ULTRA STA
Ceramic Capacitors
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Low ESL, High Temperature
Capacitance :
1100pF
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
870μm
Voltage - Rated DC :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±20%
KEMET C0603C112M8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 1100pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)