C0603C112JAGAC7867
Mfr.Part #
C0603C112JAGAC7867
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1100PF 250V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Package :
Cut Tape (CT)
Voltage - Rated :
250V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.036" (0.92mm)
Features :
Low ESL
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Capacitance :
1100 pF
Tolerance :
±5%
Series :
SMD Comm C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Base Product Number :
C0603C
Lead Spacing :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
KEMET C0603C112JAGAC7867
SMD Comm C0G 1100 pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)