C0603C111G3GAC7867
Mfr.Part #
C0603C111G3GAC7867
Description
CAP CER 110PF 25V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
2%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
Published :
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
110pF
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Pbfree Code :
yes
Height :
800μm
Depth :
800μm
Length :
1.6mm
KEMET C0603C111G3GAC7867
110pF Ceramic Capacitor 2% 0603
C0603C111G3GAC7867 Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C0603C111G3GAC7867 Features
with the voltage - Rated DC of 25V