C0603C105M3PAC7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603C105M3PAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1UF 25V X5R 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Base Product Number :
C0603C
Case Style :
Ceramic Chip
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Class :
Class 2
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Positive Tolerance :
20%
Length :
1.6 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
Construction :
Flat
Applications :
Bypass, Decoupling
Package / Case :
Termination Style :
Pad
Product Depth (mm) :
0.8
Negative Tolerance :
20%
Width :
0.8 mm
Pbfree Code :
yes
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Capacitance :
1 µF
Mounting :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X5R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
KEMET Corporation
Features :
Packaging :
Tape and Reel
Product :
General Type MLCCs
ECCN (US) :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
JESD-609 Code :
e3
Lead Style :
Series :
SMD Comm X5R
Temperature Characteristics Code :
X5R
Multilayer :
yes
Failure Rate :
Height :
0.8 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Subcategory :
Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
HTS :
Lead Spacing :
Dielectric Material :
Ceramic
Product Length (mm) :
1.6
Voltage :
25Vdc
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Terminals :
2
Tolerance :
20%
Product Type :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Product Status :
Active
Microwave Application :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dissipation Factor (%) :
5
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
ECCN Code :
EAR99
Product Height (mm) :
0.8
Capacitance Value :
1uF
Dielectric :
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
25V
Termination :
Standard
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
Type :
X5R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603C105M3PAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 85°C, Voltage:25Vdc, Type:X5R Dielectric Commercial Grade MLCCs, C0603C105M3PAC7867 pinout, C0603C105M3PAC7867 datasheet PDF, C0603C105M3PAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603C105M3PAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603C105M3PAC7867
SMD Comm X5R 1 µF 25V Ceramic Capacitor 20% X5R 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0603