C0603C104J5RACAUTO
Mfr.Part #
C0603C104J5RACAUTO
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Depth :
800μm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.1μF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Width :
0.8mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Thickness :
863.6μm
Multilayer :
yes
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Published :
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Series :
SMD Auto X7R
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Height :
870μm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Packaging :
Cut Tape (CT)
Voltage - Rated DC :
50V
KEMET C0603C104J5RACAUTO
SMD Auto X7R 0.1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)