C0603C103J4HACAUTO
Mfr.Part #
C0603C103J4HACAUTO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0603 10NF 16V ULTRA STAB
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X8R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
870μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Feature :
Low ESL, High Temperature
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
10000pF
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
KEMET C0603C103J4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 10000pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)