C0603C102M8JACAUTO
Mfr.Part #
C0603C102M8JACAUTO
Description
CAP CER 1000PF 10V U2J 0603
Ceramic Capacitors
Material :
Applications :
Automotive
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1000pF
Temperature Coefficient :
U2J
Height :
870μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
10V
Factory Lead Time :
52 Weeks
Tolerance :
±20%
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
SMD Auto U2J
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
KEMET C0603C102M8JACAUTO
SMD Auto U2J 1000pF 10V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)