C0603C102M3RACAUTO
Mfr.Part #
C0603C102M3RACAUTO
Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Product Height (mm) :
0.8
RoHS :
Details
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Termination :
Standard
Height - Seated (Max) :
Base Product Number :
C0603C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Capacitance Value :
0.001uF
Number of Terminals :
2
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Capacitance :
1000 pF
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Qualification :
AEC-Q200
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Package / Case :
Class :
Class 2
Length :
1.6 mm
Product :
General Type MLCCs
Packaging :
Tape and Reel
Product Depth (mm) :
0.8
ECCN (US) :
EAR99
Brand :
Voltage :
25Vdc
Subcategory :
Capacitors
Dissipation Factor (%) :
3.5
Mounting :
Surface Mount
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Product Length (mm) :
1.6
Width :
0.8 mm
Termination Style :
Pad
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Ratings :
AEC-Q200
Type :
X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Coefficient :
X7R
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
HTS :
Construction :
Flat
Microwave Application :
No
Height :
0.8 mm
Series :
SMD Auto X7R
Product Status :
Active
Features :
Tolerance :
20%
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Case Style :
Ceramic Chip
Lead Style :
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603C102M3RACAUTO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0603, Voltage:25Vdc, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs, C0603C102M3RACAUTO pinout, C0603C102M3RACAUTO datasheet PDF, C0603C102M3RACAUTO amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603C102M3RACAUTO ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603C102M3RACAUTO
SMD Auto X7R 1000 pF 25V Ceramic Capacitor 20% X7R 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603