C0603C102K5JAC7867
Mfr.Part #
C0603C102K5JAC7867
Description
CAP CER 1000PF 50V U2J 0603
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
U2J
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
863.6μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
1000pF
Series :
SMD Comm U2J
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
52 Weeks
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Height :
870μm
KEMET C0603C102K5JAC7867
SMD Comm U2J 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)