C0603C102J2RECAUTO
Mfr.Part #
C0603C102J2RECAUTO
Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
200V
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height :
0.8mm
Multilayer :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Capacitance :
1000pF
Series :
ESD SMD Auto X7R
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.6mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.8mm
Applications :
Automotive, ESD Protection
KEMET C0603C102J2RECAUTO
ESD SMD Auto X7R 1000pF 200V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)