C0603C102J1HACAUTO
Mfr.Part #
C0603C102J1HACAUTO
Description
CAP CER 1000PF 100V X8R 0603
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X8R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X8R
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6mm
Width :
0.8mm
Tolerance :
±5%
Applications :
Automotive
Feature :
Low ESL, High Temperature
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
2
Height :
870μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
1000pF
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
ROHS3 Compliant
Multilayer :
KEMET C0603C102J1HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 1000pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C 2 Terminations Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)