C0603C101J2GAC7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603C101J2GAC7867
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 200V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Voltage - Rated :
200V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Length :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
0.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
0.8mm
Capacitance :
100pF
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Feature :
Low ESL
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V