C0603C101F3GAC7867
Mfr.Part #
C0603C101F3GAC7867
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 25V NP0 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
870μm
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Width :
0.8mm
Feature :
Low ESL
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
SMD Comm C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
100pF
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
800μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
KEMET C0603C101F3GAC7867
SMD Comm C0G 100pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)