C0603C100F5GAC7867
Mfr.Part #
C0603C100F5GAC7867
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
KEMET
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Cut Tape (CT)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Series :
SMD Comm C0G
Surface Mount :
yes
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Low ESL
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
10pF
Factory Lead Time :
34 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
KEMET C0603C100F5GAC7867
SMD Comm C0G 10pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)