C0603C0G1H110J
Mfr.Part #
C0603C0G1H110J
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 11PF 50V C0G 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
300μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
0.6mm
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
11pF
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
330.2μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Series :
C
Width :
0.3mm
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Weight :
170.097139μg
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
2
Datasheets
C0603C0G1H110J
TDK Corporation C0603C0G1H110J
C 11pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
C0603C0G1H110J Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
C0603C0G1H110J Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V