C0603C0G1E6R2B030BG
Mfr.Part #
C0603C0G1E6R2B030BG
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 6.2PF 25V C0G 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Height :
300μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±0.1pF
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Weight :
170.097139μg
Thickness :
330.2μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Depth :
300μm
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Ceramic
Width :
0.3mm
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
C
Length :
0.6mm
Feature :
High Q, Low Loss
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
6.2pF
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
RoHS Status :
RoHS Compliant
Multilayer :
yes
TDK Corporation C0603C0G1E6R2B030BG
C 6.2pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)