C0603C0G1E360G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603C0G1E360G
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 36PF 25V C0G 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
36pF
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Voltage - Rated :
25V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Thickness :
330.2μm
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
609.6μm
Tolerance :
±2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
C0603C0G1E360G
TDK Corporation C0603C0G1E360G
C 36pF 25V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)