C0603C0G1E1R8C
Mfr.Part #
C0603C0G1E1R8C
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 1.8PF 25V C0G 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
0.3mm
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
1.8pF
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Dielectric :
C0G
Weight :
170.097139μg
Length :
0.6mm
Published :
Series :
C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Packaging :
Surface Mount, MLCC
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
High Q, Low Loss
JESD-609 Code :
e3
Height :
300μm
Thickness :
330.2μm
Depth :
300μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Ceramic
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
C0603C0G1E1R8C
TDK Corporation C0603C0G1E1R8C
C 1.8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
C0603C0G1E1R8C030BF Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
C0603C0G1E1R8C030BF Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V