C0603C0G1E160G
Mfr.Part #
C0603C0G1E160G
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 16PF 25V C0G 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Capacitance :
16pF
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Series :
C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Thickness :
330.2μm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Datasheets
C0603C0G1E160G
TDK Corporation C0603C0G1E160G
C 16pF 25V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
C0603C0G1E160G Overview
Ceramic capacitor is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
C0603C0G1E160G Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm