C0603C0G1E130G
Mfr.Part #
C0603C0G1E130G
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 13PF 25V C0G 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Tolerance :
±2%
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
13pF
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
330.2μm
Datasheets
C0603C0G1E130G
TDK Corporation C0603C0G1E130G
C 13pF 25V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
C0603C0G1E130G Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
C0603C0G1E130G Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm