C0603C0G1E0R4B030BF
Mfr.Part #
C0603C0G1E0R4B030BF
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 0.4PF 25V C0G 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Width :
0.3mm
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Series :
C
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
300μm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Case Code (Imperial) :
Thickness :
330.2μm
Feature :
High Q, Low Loss
Capacitance :
0.4pF
Depth :
300μm
Length :
0.6mm
Composition :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1pF
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
170.097139μg
TDK Corporation C0603C0G1E0R4B030BF
C 0.4pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)