C0603C-7N50G1T3
Mfr.Part #
C0603C-7N50G1T3
Manufacturer
API Delevan
Description
FIXED IND 7.5NH 700MA 140MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
15 Weeks
Type :
Wirewound
Test Frequency :
250MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.071Lx0.047W 1.80mmx1.20mm
Current Rating (Amps) :
700mA
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Surface Mount :
yes
Series :
C0603
Tolerance :
±2%
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Q @ Freq :
28 @ 250MHz
Number of Functions :
1
Inductance :
7.5nH
Frequency - Self Resonant :
4.8GHz
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Construction :
RECTANGULAR
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Material - Core :
Ceramic
Quality Factor-Min (at L-nom) :
28
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Current-Max :
0.7A
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shielding :
Unshielded
Datasheets
C0603C-7N50G1T3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD