C0603C-68N0J1T4
Mfr.Part #
C0603C-68N0J1T4
Manufacturer
API Delevan
Description
FIXED IND 68NH 440MA 360MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
HTS Code :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
JESD-609 Code :
e4
Quality Factor-Min (at L-nom) :
37
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Test Frequency :
200MHz
DC Resistance (DCR) :
360mOhm Max
Inductance :
68nH
Series :
C0603
Rated Current-Max :
0.44A
Inductance Frequency - Test :
200MHz
Factory Lead Time :
15 Weeks
Material - Core :
Ceramic
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Construction :
RECTANGULAR
Current Rating (Amps) :
440mA
Q @ Freq :
37 @ 200MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant :
1.7GHz
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
Unshielded
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.071Lx0.047W 1.80mmx1.20mm
Type :
Wirewound
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
C0603C-68N0J1T4
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD