C0603C-68N0J1T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603C-68N0J1T1
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 68NH 440MA 360MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
37
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
15 Weeks
Inductor Application :
RF INDUCTOR
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
440mA
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Material - Core :
Ceramic
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Test Frequency :
200MHz
Inductance Frequency - Test :
200MHz
Q @ Freq :
37 @ 200MHz
Size / Dimension :
0.071Lx0.047W 1.80mmx1.20mm
Type :
Wirewound
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Rated Current-Max :
0.44A
Frequency - Self Resonant :
1.7GHz
Surface Mount :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±5%
Inductance :
68nH
DC Resistance (DCR) :
360mOhm Max
JESD-609 Code :
e4
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
C0603
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
C0603C-68N0J1T1
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD