C0603C-5N60J1T4
Mfr.Part #
C0603C-5N60J1T4
Manufacturer
API Delevan
Description
FIXED IND 5.6NH 840MA 100MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Ceramic
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Current Rating (Amps) :
840mA
JESD-609 Code :
e4
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.071Lx0.047W 1.80mmx1.20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Inductance :
5.6nH
Rated Current-Max :
0.84A
Shielding :
Unshielded
Quality Factor-Min (at L-nom) :
22
Test Frequency :
250MHz
Series :
C0603
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
5.8GHz
Q @ Freq :
22 @ 250MHz
Type :
Wirewound
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Datasheets
C0603C-5N60J1T4
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD