C0603C-39N0J1T4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603C-39N0J1T4
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 39NH 540MA 240MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
C0603
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
540mA
Number of Terminations :
2
Rated Current-Max :
0.54A
Shielding :
Unshielded
JESD-609 Code :
e4
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.071Lx0.047W 1.80mmx1.20mm
Construction :
RECTANGULAR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
38
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Type :
Wirewound
Test Frequency :
250MHz
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Inductance :
39nH
Q @ Freq :
38 @ 250MHz
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
240mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
2.2GHz
Material - Core :
Ceramic
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Datasheets
C0603C-39N0J1T4
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD