C0603C-36N0G1T3
Mfr.Part #
C0603C-36N0G1T3
Manufacturer
API Delevan
Description
FIXED IND 36NH 540MA 250MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Surface Mount :
yes
Test Frequency :
250MHz
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
37
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Q @ Freq :
37 @ 250MHz
Series :
C0603
Current Rating (Amps) :
540mA
JESD-609 Code :
e4
Frequency - Self Resonant :
2.08GHz
Size / Dimension :
0.071Lx0.047W 1.80mmx1.20mm
Material - Core :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
36nH
Rated Current-Max :
0.54A
Type :
Wirewound
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
Shielding :
No
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
C0603C-36N0G1T3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD