C0603C-200NJ1T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603C-200NJ1T1
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 200NH 200MA 1.98OHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
150MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
0.071Lx0.047W 1.80mmx1.20mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Surface Mount :
yes
Type :
Wirewound
Material - Core :
Ceramic
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Functions :
1
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
900MHz
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Series :
C0603
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
15 Weeks
DC Resistance (DCR) :
1.98Ohm Max
Shielding :
Unshielded
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current Rating (Amps) :
200mA
Number of Terminations :
2
Rated Current-Max :
0.2A
Inductance :
200nH
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Test Frequency :
150MHz
Q @ Freq :
25 @ 150MHz
Datasheets
C0603C-200NJ1T1
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD