C0603C-18N0J1T3
Mfr.Part #
C0603C-18N0J1T3
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18NH 645MA 170MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
ONE SURFACE
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Material - Core :
Ceramic
Rated Current-Max :
0.645A
Test Frequency :
250MHz
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Frequency - Self Resonant :
3.1GHz
Current Rating (Amps) :
645mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
170mOhm Max
Series :
C0603
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
18nH
Construction :
RECTANGULAR
Type :
Wirewound
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.071Lx0.047W 1.80mmx1.20mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q @ Freq :
35 @ 250MHz
JESD-609 Code :
e4
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Datasheets
C0603C-18N0J1T3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD