C0402C0G500-160GNE
Mfr.Part #
C0402C0G500-160GNE
Manufacturer
Venkel LTD
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 16PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Venkel LTD
C
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Tolerance :
±2%
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.025" (0.64mm)
Package :
Capacitance :
16 pF
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
Failure Rate :
Features :
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Venkel LTD C0402C0G500-160GNE
C 16 pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)